• dreamgroup
  • août 21, 2016

Akordeonista Richard Galliano: Vivaldi a Bach boli prví džezmeni

Francúzsky akordeonista Richard Galliano pre európsku hudbu vraj urobil čosi podobné ako jeho slávny priateľ Astor Piazzola pre argentínske tango.

Pozdvihol mediteránny folklór do umeleckých výšin a vymazal hranice medzi rôznymi tradíciami. Z akordeónu urobil moderný džezový nástroj. V jeho podaní aj tisíckrát počuté Vivaldiho Štyri ročné obdobia znejú celkom novo a čarovne. Najslávnejší žijúci akordeonista sveta má nabitý program. Jeden deň hrá vo Francúzsku, druhý v Španielsku, na naše otázky odpovedal telefonicky počas čakania na lietadlo do Švédska. Zajtra v rámci festivalu Viva Musica! zahrá vo Veľkom evanjelickom kostole v Bratislave tango a Vivaldiho Leto i Zimu. Deň nato vzdá hold Edith Piaf v Portugalsku.

Existuje vôbec skladba, ktorá sa nedá zahrať na akordeóne?
Neviem o takej. Hudobné nástroje nemajú žiadny limit. To len hudobníci môže byť limitovaní.

Tango a akordeón sú tradičné spojenie, ale Vivaldiho Štyri ročné obdobia s akordeónom zrejme poslucháčov prekvapia. Ako na ne publikum reaguje?
Áno, pre publikum je to veľké prekvapenie. Napriek tomu pre mňa to bolo samozrejmé. Vivaldiho hudba je úžasne vhodná pre akordeón.

Aké možnosti dáva akordeón v interpretácii Štyroch ročných období? Čo by na vašu interpretáciu povedal Vivaldi? Bol by nadšený, že ste do Štyroch ročných období priniesli nový rozmer – zvuk pripomínajúci sneh a zimu?
Hrám Vivaldiho hudbu najklasickejším barokovým spôsobom, vo finále sa blíži džezu, pretože vyzdvihuje poetické a choreografické hľadisko (tanec). Je tam nová krv, nové svetlo, renesancia – znovuzrodenie.

Váš najnovší album je venovaný Mozartovej hudbe – prečo ste si vybrali práve Mozarta? Máte k nemu nejaký zvláštny vzťah alebo naňho jednoducho prišiel rad? Violončelista Mischa Maisky napríklad hovorí, že hrá iba tú hudbu, do ktorej je práve zamilovaný. Je to tak aj u vás? Koľko lások vlastne môže mať hudobník? Vždy iba jednu, alebo ich má naraz viacero?
Vivaldi, Bach, Mozart, Chopin boli prvými džezmenmi, improvizátormi, skladateľmi, inštrumentalistami. Tento prístup je mi veľmi blízky. Patríme k rovnakému kmeňu. Samozrejme, že milujem Mozarta. Odkedy som sa cítil zrelý na to, hrať jeho hudbu, a odkedy to s mojím akordeónom Stradivarius bolo možné, robil som to. Odkedy to CD vyšlo, už tri mesiace sa drží na vrchole predaja klasickej hudby. Publikum ho miluje. Môžem hrať iba takú hudbu, ktorú mám rád, alebo svoje vlastné skladby, bez ohľadu na štýl alebo žáner.

Venujete sa džezu, tangu, klasike, na akordeóne ste sprevádzali aj slávnu francúzsku šansónovú speváčku Barbaru – zdá sa, že pre vás hranice neexistujú. Je vám nejaký hudobný žáner nesympatický alebo cudzí?
Hudba nemá hranice. V 60.¤rokoch som bol priekopníkom elektronického akordeónu, ktorý som pripojil na syntetizátor Mini Moog, Prophet¤5. Potom som v 80.¤rokoch znovu objavil prirodzené akustické hudobné nástroje. Dnes používam v mojej koncepcii „Hammond Accordion“, na ktorý budem hrať počas vystúpení v budúcom roku. Je to dobrý úlovok!

Hrali ste s rôznymi veľkými osobnosťami – od Clauda Nougara, Barbary, Charlesa Aznavoura, Sergea Gainsbourga cez džezmenov – s kým ste si najlepšie rozumeli, ktorá spolupráca vás najviac ovplyvnila?
Barbara, Claude Nougaro, Charles Aznavour, Piaf mi odovzdali záľubu v melódii, potešenie písať piesne, poéziu v hudbe…

Nemali by sme zabudnúť ani na vášho priateľa Astora Piazzolu, ako ste sa vlastne zoznámili? A ako naňho spomínate?
Stretnutie s Astorom Piazzolom na začiatku 80.¤rokov bolo úžasné, znovu mi dal sebadôveru, ukázal mi cestu, podporil ma v realizovaní mojej hudby. Spolu s mojím otcom Lucienom Gallianom ma Astor viedol, bol moja „astre“ – hviezda.

Vraj ste akordeón zbavili jeho starodávneho imidžu – bol to zámer, šťastie či výsledok tvrdej práce?
Svoj štýl som si našiel veľmi skoro tým, že som sa učil z vlastných chýb a nedostatkov. Som netypický akordeonista. Rád idem nevyskúšanými alebo osamotenými cestami. Som hudobný dobrodruh, ktorý rešpektuje tradície a dedičstvo predkov.

Vnímajú Francúzi akordeón ako moderný nástroj mnohých možností? A čo v iných krajinách sveta – kde je mimoriadne populárny?
Mnohé krajiny si akordeón privlastňujú ako svoj národný nástroj – Francúzsko, Taliansko, Rusko, Argentína, Brazília, Kolumbia – tam hrajú skôr na bandoneón, druh gombíkovej ťahacej harmoniky, Írsko aj Baskicko.

Čo pre vás znamená akordeón? Je váš verný priateľ, láska či jednoducho pracovný nástroj? Koľko akordeónov máte?
Používam jeden jediný akordeón Victoria, už 50 rokov sme jedno telo, jedna duša.

Máte neuveriteľne nabitý program – jeden deň hráte vo Švédsku, o dva dni vo Francúzsku, odtiaľ si odskočíte do Španielska a hneď deň po Bratislave už vystupujete v Cascais v Portugalsku. Neunavujú vás tie ustavičné presuny?
Cestovanie, hranie, práca sú v skutočnosti pre mňa prázdniny. Dni, keď odpočívam a som v kontakte s realitou, každodenným životom a ľuďmi, sú pre mňa veľmi únavné, dokonca priam demoralizujúce. Moje povolanie je mojou vášňou.

V Bratislave budete po prvý raz?
Už neviem, nepamätám si, možno. Uvidím, keď prídem do mesta.

Pri takom rýchlom striedaní destinácií asi nemáte veľa času mesto spoznať – alebo sa na tie najzaujímavejšie miesta vraciate?
Pri odpočinku som skôr „nemobilný“ cestovateľ, ktorý uniká davom ľudí.

Už ste povedali, že odpočinok vás demoralizuje. Ako dlho môže muzikant vášho formátu necvičiť? A koľko teda cvičíte? Nechýbajú vám prázdniny?
Nikdy neprestávam hrať, komponovať, tak ako jesť, piť, spať, snívať. Moja práca predstavuje moje skutočné prázdniny, takže som na prázdninách celý rok, aj keď mám priemerne 140 koncertov za rok.

Študovali ste v meste Nice, kde sa nedávno odohrala tragédia. Na facebooku ste napísali: Je suis Nice. Kde ste v deň útoku boli? Ovplyvnilo to nejako váš program? Nebojíte sa po takýchto udalostiach cestovať po svete?
V deň atentátu som vystupoval vo Švajčiarsku spoločne s gitaristom Sylvainom Lucom. Inak bývam asi 50 metrov od miesta, kde sa odohral ten hrozný, neľudský atentát. Bez komentára.

0 Comments

Recent posts

  • RICHARD GALLIANO New Musette Quartet – Das Akkordeon bin ich

    Read more >>
  • RICHARD GALLIANO #stayathome #staysafe #iorestoacasa #andratuttobene

    Read more >>
  • Récital d’Accordéon « PASSION GALLIANO »

    Read more >>

Tags